Door drukte kan de reactie van de klantenservice of partner langer duren. Bekijk je track & trace voor de laatste status van je bestelling

Noem haar naam Op zoek naar een zusje dat er nooit is geweest

Noem haar naam
Noem haar naam
Auteur: Jorie Horsthuis
  • Nederlands
  • Paperback
  • 9789026338427
  • Druk: 1
  • augustus 2020
  • 256 pagina's
Alle productspecificaties

Jorie Horsthuis

Jorie Horsthuis (Hengelo, 1981) studeerde politicologie en journalistiek. Zij publiceerde artikelen en reportages in onder meer De Groene Amsterdammer, Trouw, Het Parool en Z. Ook werkte ze als junior docent bij de opleiding politicologie van de Universiteit van Amsterdam. In 2010 liet zij zich omscholen en werkte ze een jaar bij het Amsterdamse Gemeentevervoerbedrijf (GVB) als tramconducteur. Met Op de tram schreef Jorie Horsthuis een uniek portret van de grote stad, gezien vanuit de conducteurscabine. Op bol.com vind je alle boeken van Jorie Horsthuis, waaronder het nieuwste boek van Jorie Horsthuis.

Samenvatting

Noem haar naam van Jorie Horsthuis gaat over het gemis van een doodgeboren zusje, onbegrip voor het verdriet en de impact van een taboe op een gezin. Voor de lezers van P.F. Thomése en Roos Schlikker.

In Noem haar naam stelt Jorie Horsthuis zichzelf de vraag: kun je iemand missen die je nooit hebt gekend?

Als Jorie een jaar of zes is, neemt haar moeder haar in vertrouwen: ze had eigenlijk een tweelingzusje, maar dat is dood geboren. Haar moeder drukt haar op het hart de naam van haar zusje nooit hardop te zeggen. 'Wees blij dat je ook een gezonde dochter hebt,' kregen haar ouders na haar geboorte in 1981 te horen. Hun verdriet werd niet begrepen, en afscheid hebben ze niet genomen. Iedereen zweeg.

Ruim dertig jaar later doorbreekt Jorie Horsthuis de stilte. Ze wil weten of er nog iets over haar tweelingzusje bekend is en gaat op zoek in het ziekenhuis, de basisregistratie en het crematorium. Ze interviewt verloskundigen, gynaecologen en wetenschappers, en bovenal praat ze met haar ouders en broertjes. Waarom mocht het meisje nooit genoemd worden?

Noem haar naam is een ontroerend boek over de impact van een taboe op een gezin. Openhartig beschrijft Horsthuis de rouw en het verdriet in haar familie en het onvermogen om erover te praten. Voor de lezers van P.F. Thomése en Roos Schlikker.

'Noem haar naam is het zeer leesbare, integere verhaal van die zoektocht, die duidelijk maakt dat het gedrag van haar ouders niet uitzonderlijk was.' - Trouw

Productspecificaties

Inhoud

Taal
Nederlands
Bindwijze
Paperback
Druk
1
Verschijningsdatum
augustus 2020
Afmetingen
Afmeting: 21,6 x 13,6 x 2,2 cm
Aantal pagina's
256 pagina's
Illustraties
Nee

Betrokkenen

Auteur(s)
Jorie Horsthuis
Uitgever
Ambo|Anthos

EAN

EAN
9789026338427

Overige kenmerken

Gewicht
372 g
Studieboek
Nee
Verpakking breedte
136 mm
Verpakking hoogte
22 mm
Verpakking lengte
216 mm

Je vindt dit artikel in

Boek, ebook of luisterboek?
Boek
Taal
Nederlands
Nieuw of tweedehands
Tweedehands
Studieboek of algemeen
Algemene boeken

Reviews

7 reviews
4,1
van de 5
3
2
2
0
0
  • Meeslepend boek over het verlies van je tweelinghelft
    • Meeslepend verhaal
    • belangrijk onderwerp

    Wat een prachtig ontroerend boek! Jorie Horsthuis beschrijft haar persoonlijke zoektocht om meer te weten te komen over haar overleden tweelingzusje. Bijzonder om te mogen meekijken hoe het zusje meer en meer plek krijgt in het gezin waar ze samen geboren zijn.

  • Noem haar naam

    Jorie Horsthuis schrijft met Noem haar naam een persoonlijk verhaal. Als jong meisje van een jaar of zes wist ze dat ze nog een tweelingzus had. Ze overleed in 1981 bij de bevalling. Nooit werd haar naam thuis genoemd en haar overleden zus bestond niet. Er waren geen foto’s of herinneringen.

    In Noem haar naam begint Jorie Horsthuis een zoektocht naar hoe vroeger werd omgegaan met doodgeboortes en alles eromheen. Werden de kinderen geregistreerd als kind van? Wat gebeurde er met de kinderen? Hoe werden ouders en kinderen uit het gezin begeleid?

    Door middel van gesprekken met gynaecologen, wetenschappers en verloskundigen neemt ze de lezer mee in het proces van zo’n dertig jaar geleden tot nu. Ze bezoekt het gemeentehuis, de ziekenhuizen en het crematorium. Door middel van haar zoektocht krijgt de lezer een duidelijk beeld van hoe men vroeger met doodgeboren kinderen omging.

    Naast doodgeboren baby’s bespreekt Jorie ook miskramen in dit persoonlijke boek. Hierdoor ontstaat er een breed verhaal en een beeld hoe ook dit verdriet in de loop der jaren meer ontwikkeling heeft mogen kennen in positieve zin. Kinderen die nu overlijden, worden erkend, kennen een afscheidsdienst en de omgeving wordt betrokken bij het verdriet.

    Wanneer Horsthuis zelf zwanger wordt, raakt ze nog bewuster van het verdriet dat haar ouders gekend moeten hebben. Haar zusje werd nooit genoemd, alsof ze nooit heeft bestaan. Door het boek heen lezen we hoe groot het gemis van een zus en een dochter is geweest binnen hun gezin. Haar broers gaan er weer anders mee om dan Jorie en haar ouders. Kan Jorie haar zusje missen, ook al heeft ze haar nooit gekend?

    Noem haar naam laat zien hoe men vroeger met overleden kinderen omging en welke ontwikkelingen er in de loop der jaren zijn gemaakt. Kinderen worden nu opgenomen in het basisregister, worden herdacht en de familie heeft foto’s of een gipsafdruk van een handje of voetje van hun overleden kind.

    Na het lezen van dit persoonlijke boek werd ik mij pas bewust hoe moeilijk het moet zijn geweest voor Jorie’s ouders, maar ook voor alle ouders die dit hebben moeten meemaken. Een groot verdriet waar destijds weinig ruimte voor was om echt te verwerken. Horsthuis geeft met dit boek een duidelijk beeld van dit verdriet, maar ook de verbeteringen en ontwikkelingen in de loop der jaren.

    Horsthuis heeft een prettige schrijfstijl en haar ervaring als journaliste en politicoloog is terug te vinden in de opzet van dit boek. Eerder verscheen in 2011 haar boek Op de tram. Een jaar als conducteur in Amsterdam. Met Noem haar naam slaat ze een persoonlijke weg in.

    Ik denk dat dit boek veel steun kan bieden aan mensen die te maken hebben met doodgeboren kinderen. Het boek kent veel research en biedt de lezer een compleet beeld van hoe het destijds was en hoe de ontwikkelingen in positieve zin nu zijn. Ik geef dit boek graag 3.5 sterren.

  • Mooi boek
    • heel herkenbaar

    Ik heb het ademloos uit gelezen, prettige schrijfstijl, mooi boek

  • Zeer toepasselijk
    • zeer boeiend geschreven

    Zeer boeiend geschreven en toepasselijk op mijn persoonlijke ervaring

  • Het begin maakt het verschil
    • veel waardevolle informatie

    Veel informatie over tweelingen waarvan er een doodgeboren werd, en de impact daarop voor de overlevenden. Vooral ook wat overheden en religie hebben laten liggen om dit verdriet dragelijker te maken in de tijd 1950 / 1990

  • Alles kan je een plaats geven
    • het boek leest erg vlot

    Wat je niet weet kan je soms schaden

  • Goed
    • gewoon een heel mooi boek

    Wat ik goed vind aan dit artikel: gewoon een heel mooi boek .

21 99
Op voorraad
Select
Voor 23:59 uur besteld, maandag in huis
Verkoop door bol.com
  • Prijs inclusief verzendkosten, verstuurd door bol.com
  • Ophalen bij een bol.com afhaalpunt mogelijk
  • 30 dagen bedenktijd en gratis retourneren
  • Dag en nacht klantenservice
Bezorgopties
  • Doordeweeks ook ’s avonds in huis

Vaak samen gekocht

Vergelijk artikelen
  • Waar wil je dit mee vergelijken? Je kan in totaal vijf artikelen kiezen. Er is nog plaats voor andere artikelen. ander artikel.