Sztuka sprzedaży EBOOK

Auteur: Marta PołTorak
  • E-book
  • 9788378594666
  • maart 2015
  • Adobe ePub
Alle productspecificaties
  • bol.com Kobo LeesappEbooks lezen is heel makkelijk. Na aankoop zijn ze direct beschikbaar op je Kobo e-reader en op je smartphone of tablet met de gratis bol.com Kobo app.

Samenvatting

Na krotko przed śmiercią, Jean Antoine Watteau, w ciągu zaledwie tygodnia, namalował ostatni, największy rozmiarami obraz – szyld antykwariatu swego przyjaciela Gersainta.

Malarz przekonał marszanda, iż najważniejsza jest reklama – wowczas w postaci szyldu. Mowi się, że jest to jeden z pierwszych plakatow reklamowych, a rownocześnie jeden z najbardziej znanych obrazow malarstwa europejskiego.

W roku 1744 Fryderyk Wielki zakupił malowidło i zawiesił w Salonie Koncertowym Pałacu Charlottenburg w Berlinie. I tym sposobem obraz Watteau dyskretnie przypomina o paryskim handlarzu sztuki już prawie trzysta lat.

Coż wspolnego ma obraz i reklama z poezją? Może właśnie ową „sztukę sprzedaży", ktora w moim tomiku pokazuję się na rożne często ukryte sposoby.

Sztuka sprzedaży to budowanie relacji tu i teraz w celu przekonania klienta do zakupu oferowanego towaru. Poezja nie jest towarem! – oburzą się niektorzy. I słusznie, lecz moj eksperyment to wystawienie swojej sztuki „na sprzedaż" opinii Czytelnika, ktory jest pierwszymi i najważniejszym odbiorcą.

Nie ma tu miejsca na retusz, sugestie czy opracowania. To moja własna sztuka, ktorą pragnę po swojemu sprzedać Czytelnikowi.

Wszyscy bez wyjątku sprzedajemy swoje wiersze – kieruje nami nie tylko chęć tworzenia, ale także chęć pokazania tego, co potrafimy. Niektorzy pragną akceptacji, pochwał, splendorow, nagrod i honorariow. Nie lubimy się do tego przyznawać, bo przecież robić coś, co się podoba to zwykła komercja, a ta jak wiadomo chluby nie przynosi. Jednak w głębi serca czujemy niesprawiedliwość, że sztuka jest niedoceniana medialnie, niedofinasowana i nieco zepchnięta na margines przez tzw. show-biznes. Znaki czasow niewątpliwie dość bolesne.

Kiedyś mowiono, że malarstwo to milcząca poezja, a poezja to mowiące malarstwo – dla mnie to bardzo precyzyjne ujęcie – gdybym potrafiła malować zapewne powstałby procz wierszy także scenki rodzajowe, ktore pokazują pewien nastroj, energię dzisiejszego świata, gdzie wszystko zależy od interpretacji i opinii publicznej.

Zazwyczaj we wstępach chwali się poetę, analizuje jego tworczość – ja natomiast nie chwalę się ani nie analizuję – zwyczajnie proszę o chwilę uwagi. Być może nie zapakujecie mojego tomiku do skrzyni jak portret Ludwika XIV na wspomnianym obrazie francuskiego mistrza, ale zatrzymajcie się nieco, a może nawet ktoś napisze recenzję czy pochwałę. W promocji pakiet dobrego słowa i modlitwy autorki o pomyślność dla życzliwego człowieka.

A zatem zapraszam do lektury!


Marta Połtorak

Krakow 2015


Marta Połtorak rocznik 76. Urodzona w Tarnowie, obecnie mieszkanka Krakowa, dziennikarka, poetka, historyk. Jej teksty ukazywały się na łamach: Fragile (2009,2011), LOUNGE Magazine (2009), Frazy (2010), Dziennika Polskiego (2011), Kwartalnika Stowarzyszenie Pisarzy Polskich za Granicą „Ekspresje"(2011), KRAKÓW (2011), Lamelli (2009, 2010, 2013), ARCANA (2014) oraz w krakowskich almanachach poetyckich w latach 2008-2013.

Za sprowadzenie bizantyjskiej duchowości pod dach bieszczadzkiej chałupy została laureatką Turnieju Jednego Wiersza - Bieszczadzkie Dusioły (2008). W marcu 2012 roku zaś, została wyrożniona w konkursie „Mury, ktore dzielą - Mury, ktore łączą" ogłoszonym przez Żydowskie Muzeum Galicja oraz eMultipoery. Wiersze laureatow były wyświetlane na pl. Nowym (Krakowski Kazimierz). Prowadzi cykl spotkań historyczno-poetyckich Muza w Muzeum czyli Klio spotyka Erato" w Domu Historii Podgorza oraz cykl spotkań z literaturą w Domu Kultury Podgorze.

W lipcu 2009 ukazał się jej debiutancki arkusz poetycki Globalne Zadymy wydany przez Środmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie, a w marcu 2010 pierwszy samodzielny tomik poezji Transmisje NA ŻYWO wydany pod patronatem kwartalnika FRAGILE. Drugi tomik „Księżycowe Łąki" wydała nakładem Wydawnictwa e-bookowo (2012) wersji papierowej i e-book. Od 2009 roku jest reporterem portalu Wiadomości 24 i Interia360, gdzie zamieszcza relacje, recenzje i felietony z wydarzeń kulturalnych, a zwłaszcza rekomendacje sztuki wizualnej.

Absolwentka Wydziału Humanistycznego Akademii Pedagogicznej w Krakowie na kierunkach: historia i dziennikarstwo. Wspołpracowała z Polska Agencja Prasową PAP (2000) oraz w redakcją Faktow TVN (1999). Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Lees de eerste pagina's

Productspecificaties

Inhoud

Bindwijze
E-book
Verschijningsdatum
2015-03-13
Ebook formaat
Adobe ePub

Betrokkenen

Auteur
Marta PołTorak
Uitgever
E-Bookowo.Pl

Lees mogelijkheden

Lees dit ebook op
Android (smartphone en tablet) | Kobo e-reader | Desktop (Mac en Windows) | iOS (smartphone en tablet) | Windows (smartphone en tablet) | Overige e-reader

EAN

EAN
9788378594666

Overige kenmerken

Oorspronkelijke releasedatum
2015-03-11
Taal
pl

Je vindt dit artikel in

Categorieën
Boek, ebook of luisterboek?
Ebook
Beschikbaar in Kobo Plus
Beschikbaar in Kobo Plus
Nog geen reviews
1 49
Direct beschikbaar
Verkoop door bol.com
Ebook
Wat je kan verwachten:
  • E-book is direct beschikbaar na aankoop
  • E-books lezen is voordelig
  • Dag en nacht klantenservice
  • Veilig betalen